Nagy Sándor a grafika és az üvegablak kartonok mestere

Nagy Sándor magyar festő és grafikus (1869–1950).


A magyar szecesszió központi iskolájaként létrejött, 1901-től 1921-ig működött gödöllői művésztelep egyik alapítója Körösfői-Kriesch Aladárral együtt. A csoportra a preraffaelitizmus, tolsztojánizmus hatott, központban a kereszténység otthon-, szeretet- és család eszméje.


Az előadáson a Veszprém megyében, Németbányán 1869-ben született nagyszerű alkotó, Nagy Sándor festő-, és üvegművész grafikus és textilművész életművével, legjelentősebb munkáival ismerkedhetnek meg az előadást meghallgatók Körösfői Kriesch Aladár unokája, Kriesch György eladásában.


A hihetetlenül gazdag életpálya egyik legismertebb alkotása, a magyar szecesszió legjelentősebb építészeti, képző- és iparművészeti együttese, a tízes években létesített marosvásárhelyi Kultúrpalota, melynek a kialakításában, Körösfői-Kriesch Aladár és Nagy Sándor meghatározó szerepet játszott. A „Magyarság háza” (Ady Endre) programja nemzeti értékeink újrafogalmazására, a népművészet formakincsének újszerű feldolgozásága adott módot.

Az alkotók témáikat a székely mondavilágból merítették. Nagy Sándor és Thoroczkai-Wigand Ede székely népballadákat fogalmazott újjá a tükörterem üvegablakain. Nagy Sándor az általa tervezett négy üvegablakon Júlin szép leány, Kádár Kata, Szép Salamon Sára és Budai llona történetét dolgozta fel 3-3 képben.

https://www.facebook.com/events/758071578886122/?ref=newsfeed

Vászoly, Faluszin 18:00

Share if you liked it:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may also like these

Subscribe to the Balaton for You newsletter!

en_GBEnglish
BALATON NEKED
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.