Húsvéti szokások a Balatonnál

Noha mára lassan a locsolkodás is kezd kikopni a húsvéti szokásainkból, régebben óriási lelkesedéssel és hagyományok sorával ünnepelték meg Jézus feltámadását. Különösképpen igaz ez a balatoni régióra.

A Balaton környéki falvakban már húsvétszombaton elkezdték festeni a húsvéti tojásokat, a húsvétvasárnap középpontjában pedig a mise, illetve az ezt követő étel- és barkaszentelés állt

A Balaton-felvidéken a református gazdák ekkor keresték fel a birtokukon dolgozó pásztorokat, akiknek étellel és itallal kedveskedtek. Azoknak a falvaktól távolabb lakó, szőlőhegyeknél élő embereknek pedig, akik nem tudtak elmenni a templomba, a falusiak „vitték el az igét” és olvasták fel nekik a misén elhangzó bibliai idézeteket.

Tihanyon rozmaringos vízzel öntöztek a fiúk, az eladósorban lévő lányok pedig kaláccsal, sonkával és tojással látták őket vendégül.

Szintén húsvéthétfőhöz fűződő hagyomány volt a katolikus Balaton-felvidéki falvakban a zöldágjárás, amikor a fiatalok zöld ágakból kaput formáltak, és míg végigsétáltak a falun népdalokat énekelve, többször is átbújtak a kapu alatt.

A Káli-medencében elterjedt szokás volt a „komálás”. Ilyenkor a lányok választották ki maguknak komájukat, vagyis keresztapjukat, akiknek egy feldíszített tálat, azaz komatálat adtak, amin tojást és süteményt kínáltak.

(forrás: funzine.hu, képek: pixabay)

Share if you liked it:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may also like these

Subscribe to the Balaton for You newsletter!

en_GBEnglish
BALATON NEKED
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.